طراحی سایت های ایرانی ، پسرفت یا پیشرفت؟

چیزی که این روزها بیش از پیش قابل رویت است ، حضور چشمگیر طراحان وب در عرصه کسب و کار این روزهای بازار است ، از نیازمندی ها گرفته تا مجلات و روزنامه ها و همینطور اینترنت ، شاهد تبلیغات طراحان وب هستیم که طیف کیفیت کاری آنها ، از نوع و تبلیغات آنها کم و بیش قابل تشخیص است . اما چیزی که حدس زدنش دور از ذهن هم نیست ، حضور استعداد هایی در این زمینه در پشت پرده و دیده شدن افرادی است که شاید به حق لایق طراح وب خوانده شدن نیستند و به دلیل حجم تبلیغات ، بهتر از استعدادهایی که کارشان بهتر است ، دیده میشوند.

اما سوالی که برایمان مطرح هست ، این است که آیا طراحی وب های فارسی رو به پیشرفت است و یا پسرفت ? شاید از منظر کمیت شاهد پیشرفت باشیم ، اما از نظر کیفیت طراحی ، به طور قطع لغت پیشرفت رو نمیتوانیم استفاده بکنیم چرا که وب سایت هایی که از تمامیه جهات دارای استاندارهای طراحی هستند انگشت شمار میباشد و این به معنای پیشرفت نیست . اما با اندکی فکر و محاسبات آسان ، اگر نسبت تعداد طراحی های حرفه ای وب فارسی را به تعداد طراحان شاغل در این زمینه بسنجیم ، مشاهده آماری هستیم که متاسفانه باید به ناچار از پیشوند پسرفت استفاده بکنیم.
بله شاید با دیدی واقع گرایانه طراحی وب سایت ها پسرفت داشته باشد ، اما نکته ای که قابل تامل است ، زمینه حضور طراحان و استعدادهایی هست که در پشت پرده قرار گرفته اند و به دلیل نداشتن توان برای مانور تبلیغاتی عقب نشسته اند و شاهد حضور برخی چند از نابلدان هستند و چه شاید در آینده ای نه چندان دور ، از این گوی به طور کامل ، خارج بشوند.
اما از دیدی دیگر ، نبود بستری صحیح برای آموزش آکادمیک برای علاقه مندان به این عرصه ، دلیلی دیگر برای عقب افتادنمان در زمینه طراحی وب از کشورهایی همچون چین و آمریکا و کانادا می باشد.
امیدواریم با حضور کاربلدان و پیشکسوتان در زمینه طراحی وب در عرصه آموزشی ، شاهد حضور نسلی خبره در آینده باشیم و همچنین امید هست با بالارفتن سطح آگاهی عمومی افراد جامعه در این زمینه ، شاهد حضور این استعدادها در عرصه کسب و کار باشیم و بتوانیم با یاری رساندن به این استعدادها، سکوی پله ای برای آنهایی باشیم که توان رقابت با مانور تبلیغاتی دیگران را ندارند.