از قلم فارسی آزاد حمایت میکنم

pfont

این نوشته به کمک وب سایت اصلی کمپین و نوشته سالار کابلی در حمایت از این کمپین گردآوری شده است.

چند سوال؟

دقت کردید چه قدر ارایه‌های فارسی نسبت به نمونه انگلیسی‌شان بد شکل هستند؟ تا حالا سعی کردیده‌اید وب‌سایت‌های مختلف مثلا جیمیل را به زبان فارسی ببینید؟ دقت کردید چقدر ناخوانا و زشتند؟ یا مثلا زمان خواندن مطالب طولانی به زبان فارسی چشمتان خسته شده و شروع به سوزش کرده؟

مختصری از کمپین

کمپین قلم فارسی آزاد مدتیه که راه‌اندازی شده و در حال جمع‌آوری هزینه مورد نیاز برای طراحی یک خانواده قلم آزاد و رایگان برای استفاده عموم هست. این قلم قراره توسط استاد دامون خانجانزاده طراحی بشه و تمامی مستندات فنی قلم در گیت‌هاب قرار بگیرن. برخی از ویژگی های قلم به نقل از وب سایت اصلی کمپین :

  • قلم تحت پروانهٔ OFL 1.1 به طور رایگان و آزاد در دو نسخهٔ مناسبِ صفحهٔ نمایش و چاپ عرضه می‌شود.
  • تا حد امکان سعی می‌شود در تمامی سکوها نمایش یکسانی داشته باشد.
  • یک خانوادهٔ کامل شامل مایل، پررنگ و مایلِ پررنگ ساخته می‌شود.
  • حجم قلم تا جایی که تأثیر منفی روی کیفیت کار نگذارد با تکیه بر تکنیک‌ها و ارجاع‌دهی کم می‌شود تا قابل استفاده به‌عنوان وب‌قلم باشد.
  • در طراحی قلم خوانایی متن، جزئیات فنی و استاندارد سازی اهمیت فراوانی دارد.
  • قلم شامل نویسه‌های کامل زبان‌های فارسی و عربی و در همهٔ حالت‌ها «ک ی ى ء ؤ ئ أ ه» و در صورت امکان کُردی: «ڕ‎ ڵ‎ ڤ‎ ێ‎ ۆ‎ ھ‎ ە ۊ» ‎گیلگی/مازندرانی: «ە ˇ» پشتو: «ټ‎ څ‎ ځ‎ ډ‎ ړ‎ ږ‎ ښ‎ ګ‎ ڼ‎ ی‎ ې‎ ی‎ ۍ‎» پنجابی: «ڈ ڑ ھ ے ہ ہ» عربی مصر: «ڤ» می‌باشد. نویسه‌ها مطابق جدول یونی‌کد طراحی می‌شود. همچنین اعداد فارسی، عربیِ هندی و عربی به صورت جداگانه طراحی می‌شوند.
  • کد منبع تحت پروانهٔ یادشده در اختیار عموم قرار می‌گیرد و روی گیت‌هاب منتشر می‌شود.

 استاد دامون خانجانزاده

طراحی قلم هایی نظیر «ویژه» یا «مشکی»، قلم «دیبا» که در بیلبوردهای سطح شهر می‌توان آنها را دید، قلمی که او به نفع کودکان مبتلا به سرطان موسسه محک عرضه کرده است و همینطور لوگوی «تهران امروز» بخشی از رزومه موفق ایشان هستند.

آخر

آخر اینکه توصیه می‌کنم اگر توان مالی دارید از این کمپین حمایت کنید تا به ۱۰ میلیون تومان برسه  و اگر هم توان مالی ندارید هم لطفا این کمپین رو در شبکه‌های اجتماعی و در وبلاگ‌هاتون به اشتراک بذارید تا کمکی کرده باشیم به این موج بزرگ.

ممنون 🙂