تایپوگرافی و رنگ دو مشکل عمده در طراحی وب

اهمیت رنگ و تایپوگرافی در وب به اندازه ای است که شاید بتوان گفت اگر وب سایتی با کیفیت پایین از نظر طراحی مشاهده کردید دلیل آن عدم رعایت یکی از این دو نکته است. دو نکته ی بسیار مهم که اکثرا توسط طراحان و پیاده سازان رعایت نمی شود. تایپوگرافی در وب فارسی به دلیل عدم وجود تنوع در فونت های اصلاح شده برای وب و همچنین حضور افرادی که وب سایتشان را کماکان با فونت هایی نظیر Arial  و Tahoma  طراحی می کنند و یا به رعایت نکات ریز در این خصوص اهمیتی نمی دهند با مشکلات زیادی همراه است. از طرفی معقوله رنگ  و انتخاب ترکیب رنگ در موارد زیادی با اشکال همراه است که از جمله دلایل آن می توان به دخالت های کارفرمایان ، پالت رنگی خاص هر برند و عدم تسلط کافی بر رنگ شناسی طراحان اشاره کرد.

سوال اساسی این است که فونت های فارسی اصلاح شده برای وب کدام ها هستند؟ فونت های اصلاح شده یکان و میترا برای وب، BBCnassim، ایرانیان سنس و همینطور ایران سنس از جمله ی فونت های فارسی مناسب و استاندارد محسوب می شوند. در این بین رعایت فونت سایز ها به معنای استفاده از سایز متناسب، سایز بندی منظم قلم به معنای وجود ۵ تا ۶ سایز مشخص، رعایت ارتفاع بین خطوط یا همان line-height  به منظور خوانش بهتر مطالب، فاصله ی بین حروف و توجه به ضخامت قلم برخی از مهم ترین نکات موجود در تایپوگرافی برای وب است.

لزوم آشنایی با روان شناسی رنگ ها یکی از پیش نیازهایی است که تسلط طراحان بر آن می تواند کمک بسیاری به جهت انتخاب رنگ برای طراحی یک وب سایت نماید. مهم تر از هرچیز دیگری توانایی بهره گرفتن از رنگ ها و یا به عبارتی ترکیب صحیح و مناسب آنها است، به منظور رسیدن به یک پالت رنگی مناسب  و مشخص می توانید از سرویس های آنلاینی همانند colourlovers.com و همینطور  color.adobe.com ا ستفاده کنید. جلوگیری از ترکیب رنگ های غیر هم خانواده با یکدیگر، عدم بهره گیری از رنگ های شارپ و بسیار گرم به عنوان پس زمینه هایی با سطح دید بالا و همینطور استفاده نکردن رنگ هایی که خوانش محتوا را با مشکل مواجه می کند برخی از مهم ترین اشکالات موجود از منظر رنگ و رنگ شناسی در طراحی وب سایت ها است. از طرفی استفاده از رنگ های فریم ورک هایی نظیر Metro UI  و Flat UI و Material می توانید نمای بهتری به وب سایت شما بدهد و یک طراحی کاملا یک دست، اصولی و مطابق بر روز را برایی شما به همراه داشته باشد.