۵ اصل برای طراحی یک وب سایت موثر

این نوشته از من در ستون ذره بین هفته نامه سراسری عصر ارتباط چاپ شده است.

طراحی زیبا و مناسب یک وب سایت تنها از نظر کاربران قابل تشخیص بوده و ملاک های این تشخیص در کنار زیبایی شناسی یقینا سادگی در استفاده نیز محسوب می شود، زیبایی و سادگی دو نکته بسیار مهم هستند که می توانند بر روی تجربه یک کاربر از آن وب سایت تاثیر گذاشته و طیف زیادی از دیگر مخاطبان را به واسطه آن احساس با وب سایت همراه و یا دور نمایند. در این مطلب به ۱۰ اصل ضروری و اولیه طراحی صفحات وب که می تواند منجر به طراحی یک وب سایت استاندارد، مناسب و در عین حال زیبا شود، اشاره خواهیم کرد:

هدف

یک وب سایت برای هر صفحه اش باید یک هدف مشخص داشته باشد. اینکه یک بیننده در یک صفحه باید به دنبال چه چیزی باشد می تواند مشخص کننده هدف یک صفحه و در نتیجه یک سایت شود، سرگرمی، تعاملات اقتصادی و اطلاعات هر یک می توانند هدف صفحه و در نتیجه نوع طراحی سایت را مشخص کنند.

ارتباط سریع

بینندگان یک وب سایت به دنبال دستیابی به اطلاعات مورد نیازشان در کم ترین زمان ممکن هستند به همین دلیل باید یک وب سایت بتواند به سرعت با مخاطبانش که می تواند از هر دسته ای باشند(‌آشنا و غیر آشنا به کامپیوتر و اینترنت)  ارتباط برقرار کرده و این اطلاعات را در دسترس آنان قرار دهد، معماری اطلاعات مناسب، استفاده از عناوین صحیح برای مطالب، پاراگراف های کوتاه و بهره گرفتن از بولت ها در متون می تواند به منظور رسیدن به این مهم تاثیر گذار باشد.

پیمایش

جابه جایی راحت بینندگان بدون وجود مشکل در بین صفحات مختلف یک وب سایت کمک ویژه ای به جذب آن ها خواهد کرد، پیمایش یا جابه جایی بینندگان باید بعد از تصمیم به جابه جایی در کمترین زمان ممکن برای کاربر در دسترس بوده و امکان وجود قابلیت هایی به این منظور محسوس باشد، منوهای چسبان، تکرار آدرس صفحات تکرار نشده موجود در صفحه اول در منوی پانوشت و دکمه ی پرش به بالا برخی از مهم ترین اقدامات لازم به جهت پیاده سازی بستر یک پیمایش استاندارد در وب سایت هستند.

الگوی F و عکس الگوی F

مطالعات طراحی وب نشان داده است که اکثر کاربران در خواندن صفحان وب یک الگوی واحد را دنبال می کنند، الگویی واحد در بین تمامی افراد که تاثیر گرفته از نوع زبان مخاطبان است. طراحی قالب اصلی سایت باید با علم بر این این الگو یعنی تمرکز، توجه و قرار گرفتن مطالب اصلی از سمت راست به چپ، بالا به پایین برای زبان های ( راست به چپ مثل فارسی) و از سمت چپ به راست و بالا به پایین برای زبان های ( چپ به راست مثل انگلیسی ) صورت بگیرد.

زمان بارگزاری

بی شک سرعت بارگزاری سایت چه در صفحه اول و چه در مابقی صفحات نقش مهمی در جذب و یا دفع مخاطلب ایفا خواهد کرد، گذراندن زمان زیاد (بیش از ۳ ثانیه) برای بیننده به جهت بارگزاری یک صفحه می تواند منجر به رنجش آنها شده و  ترک آنها از سایت را رقم بزند.

در آخر اینکه نکات دیگری که در مطالب قبلی نیز به آن اشاره کردیم نظیر، استفاده کردن از تایپوگرافی استاندارد، رنگ های مناسب، عکس های مرتبط و باکیفیت و همچنین بهره بردن از طراحی واکنش گرا به منظور نمایش هرچه بهتر سایت بر روی تمامی دستگاه های قابل حمل از اصولی است که باید در طراحی و پیاده سازی صفحات وب به آن پرداخته شود.